wtorek, 11 maja 2010

Konspekt dla I klasy LO w zakresie nauczania początkowego






Karolina Florek
II rok; Biologia; UKSW
11.05.2010 r.

Konspekt lekcji

Poziom edukacyjny: I klasa liceum ogólnokształcącego o podstawowym zakresie kształcenia
Program: „Biologia. Poznać zrozumieć” część 1 z płytą CD wyd. WSIP; aprobata MEN 225/08
Dział programu: Dział I; Rozdział 2.Komórki
Treści programowe: Występowanie, funkcje oraz rola chloroplastów w komórce roślinnej.

Temat: BUDOWA I FUNKCJA CHLOROPLASTÓW W KOMÓRCE ROŚLINNEJ.



Cele zajeć:
Wiadomości- uczeń:
- dokonuje obserwacji mikroskopowych komórki i rozpoznaje (pod mikroskopem, na
schemacie, na zdjęciu lub po opisie) podstawowe elementy budowy komórki (błona komórkowa, cytoplazma, jądro, chloroplast, mitochondrium, wakuola, ściana komórkowa
- Przedstawia podstawowe funkcje poszczególnych elementów komórki
- Poznaje różne teorie na temat pochodzenia chloroplastów

Umiejętności- uczeń:
- Doskonali umiejętność techniki mikroskopowania, obserwacji pod binokularem i wykonywania rysunków
- Wykorzystuje swoje wiadomości w praktyce
- Rysuje schematycznie komórkę roślinną
- Rozpoznaje struktury komórkowe
- Potrafi wymienić funkcję, jakie pełnią chloroplasty
- Dostrzega związki między budową a funkcją organelli
- Potrafi stosować terminologię biologiczną


Postawy- uczeń:
- Zrozumienie funkcjonowanie i budowy komórki roślinnej
- Umie współpracować z innymi
- Aktywnie angażuje się w zdobywanie wiedzy


Czas trwania zajęć: 1 godzina lekcyjna .


Metoda pracy:
- Metody kierowania samodzielną pracą uczniów
- Metody badawcze
- Praca w grupie
- Metoda podająca


Forma pracy:
- Praca indywidualna
- Praca zespołowa


Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze:
- Mikroskopy
- Glon akwariowy (Scenedesmus)
- Plansza: budowa komórki roślinnej
- Plansza: budowa chloroplastu
- Instrukcje doświadczenia, zdjęcia z mikroskopu elektronowego
- Podręcznik


Przebieg lekcji:

I. Faza wprowadzająca:
a) sprawdzenie wiadomości z poprzedniej lekcji:
- Co to są organella?
- Co oznacza organella autonomiczne?
- Przykład organellum autonomicznego.
- Na czym polega autonomia j. komórkowego?
b) nawiązanie do nowej lekcji.
- Co to są chloroplasty?
- Co to jest fotosynteza?
c) poszukiwanie informacji:
- Gdzie występują chloroplasty?
- Dlaczego są autonomiczne?
- Jak są zbudowane?
- Jakie pełnią funkcje w komórce roślinnej?


II. Faza realizacyjna:
1. Obejrzyj pod mikroskopem preparat z zielenicy.
2. Zlokalizuj chloroplasty. Wykonaj schematyczny rysunek.
3. Korzystając ze zdjęć i planszy przedstawiającej budowę chloroplastu, narysuj budowę chloroplastu.
4. Obejrzyj zdjęcia z mikroskopu elektronowego.
5. Omów budowę chloroplastów:
- Błony: zewnętrzną i wewnętrzną
- Kolisty, dwuniciowy DNA
- Macierz chloroplastu (strome)
- Rybosomy
- Tylakoidy stromy i gran
- Grana( zawierają chlorofil)
6. Na podstawie planszy przedstawiającej budowę komórki roślinnej znajdź inne organella pod mikroskopem.
7. Korzystając z podręcznika ustal, jaką funkcję pełnią chloroplasty.
8. Ustal, dlaczego są to organella autonomiczne?
9. W toku lekcji - sporządź notatkę.


III. Faza podsumowująca:
a) Uczniowie łączą nowe wiadomości w jedną całość
b) Z zestawu rysunków, kompletują chloroplast oraz omawiają jego budowę oraz podają funkcję
c) Ocena pracy uczniów
d) Praca domowa: Krótka pisemna odpowiedź na pytania:
*Co by było, gdyby komórka roślinna nie posiadała chloroplastów?
* jaką funkcję pełnią chloroplasty bezgranowe?

wtorek, 20 kwietnia 2010